Фандъкова забрани шествието по повод годишнината от Плевенската епопея

Кмета на София, Йорданка Фандъкова, забрани провеждането на възпоменателен митинг шествие посветен на 145 години от битките край Плевен от Руско – турската освободителна война за освобождението на България от турско робство.

Видео от проваленото от столичния кмет събитие  тук.

Уведомелението до Столичната община за провеждането на събитието е пуснато още на 30.10.2022 г. , от тогава са минали повече 10 календарни дни, забраната от страна на Фандъкова за провеждането на мероприятието идва в деня на самото мероприятие, а имено 10.12.2022 г, или иначе казано непосредствено преди да бъде проведено самото събитие. Според закона за СЪБРАНИЯТА, МИТИНГИТЕ И МАНИФЕСТАЦИИТЕ, в чл. 12 пише следното :  –

Чл. 12. (1) (Изм. – ДВ, бр. 24 от 2010 г.) Когато времето и мястото на събранието, на митинга или пътят на движението на манифестацията създават условия за нарушаване на обществения ред или безопасността на движението, кметът на общината, предлага промяната им.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 24 от 2010 г.) Кметът на общината може да забрани провеждането на събранието, митинга или манифестацията, когато има несъмнени данни, че:
1. (изм. – ДВ, бр. 24 от 2010 г.) са насочени към насилствено изменение на конституционно установения ред или срещу териториалната цялост на страната;
2. застрашават обществения ред в съответното населено място;
4. нарушават правата и свободите на другите граждани.
(3) Забраната се налага с мотивиран писмен акт в срок от 24 часа от уведомяването.
(4) (Изм. – ДВ, бр. 24 от 2010 г.) Организаторът на събранието, митинга или манифестацията може да обжалва забраната по предходната алинея пред съответния административен съд в 3-дневен срок от получаването и. Жалбата не спира изпълнението на заповедта. Съдът се произнася по нея в срок от 24 часа. Решението на съда се обявява веднага и е окончателно.
(5) (Изм. – ДВ, бр. 24 от 2010 г.) За провеждането или непровеждането на събранието, митинга или манифестацията кметът на общината, съответно кметът на кметството, уведомява незабавно компетентните органи на Министерството на вътрешните работи.
(6) (Отм. – ДВ, бр. 24 от 2010 г.). 
От текстовете в конкретния закон, се вижда,че кмета може да забрани провеждането на мероприятието в срок от 24 часа, от постъпването на уведомлението в общината. Подчертавам 24 часа, а не 10 дни , като е в случая. По този начин организаторите на събитието, могат да обжалват решениято на кмета пред съответния административен съд в 3 дневен срок от получаването на отказа да се издаде съгласувателно писмо с полицията. Подчертавам ,че такова действие от страна на кмета може да бъде изършено не по – късно от 24 часа от пускането на уведомлението в общината за предстоящото мероприятие. Вместо това Фандъкова решава да издаде заповедтта 10 дена след като е подадено уведомлението и по този начин възпрепятсва възможността на гражданите да  обжалват пред Софийският административен съд, и  на базата на решението му да се проведе такова мероприятие или не. С отказа си. 10 дни след постъпването на уведомлението, Фандъкова въпрепятства правото на гражданите да потърсят правата си в съда, тъй като дори и съдът да реши в полза на гражданите за провеждането на събитието, то вече няма да е на датата  на която се честват 145 години от Плевенската епопея, а на друга дата, като по този начин се измества и фокуса на самото събитие.  Ясно е, че Фандъкова с издаването на заповедтта за забрана на мероприятието, 10 дни след постъпването на уведомлението е в административно нарушение, но нека да видим и самата  писмена заповед, която потвърждавава написаното до тук, позовавайки се на чл. 12 ти от Закона  за събранията, митингите и манифестациите.

Може да харесате още...