Идва рецесия за повечето развити нации и пълен крах на еврозоната през 2023 г. и това е мястото, където икономистите прогнозират най-лошото
Очаква се трудна година за световната икономика да удари някои страни по-силно от други.
С настъпването на 2023 г. много банкери , икономисти и бизнес лидери предупредиха да се подготвим за глобално икономическо свиване, което ще изпрати много страни в рецесия. До една трета от световната икономика може да навлезе в територия на рецесия тази година, каза директорът на МВФ Кристалина (Сталинка ) Георгиева през уикенда, предупреждавайки за „тежка година“ за света.
Георгиева каза, че едновременните свивания в три големи икономики – САЩ, ЕС и Китай – ще бъдат движещите сили зад глобалната рецесия, тъй като богатите нации няма да могат да избягат от икономическото забавяне.
Великобритания в беда
Но с продължаващите последици от пЛандемията и войната в Украйна, които продължават да забавят растежа до края на 2023 г., някои развити страни ще се справят много по-зле от други.
Обединеното кралство е изправено пред „по-дълбока и по-продължителна рецесия“ от която и да е нация в G7, глобален политически форум, представляващ седем от най-напредналите икономики в света, тъй като около четири пети от икономистите казват, че Обединеното кралство ще бъде обременено от много по-дълга рецесия от своите връстници, според проучване на Financial Times , публикувано в понеделник.
FT анкетира 101 базирани в Обединеното кралство икономисти относно икономическите перспективи за страната в сравнение с други страни от Г-7, като установи, че „ясно мнозинство“ от анкетираните икономисти смятат, че Обединеното кралство е за много по-тежко икономическо свиване, което ще отнеме повече време за възстановяване от .
Икономистите се съгласиха, че постоянно високата инфлация, свиващата се работна сила, влошаващите се търговски отношения с ЕС и силното излагане на енергийната криза , предизвикана от войната в Украйна, са водещите фактори зад сравнително мрачните перспективи на Обединеното кралство.
„Обединеното кралство страда от енергиен шок, толкова силен, колкото този в Европа, проблем с инфлацията… толкова лош, колкото САЩ, и уникален проблем с липсата на работна ръка от комбинацията от Brexit и кризата с NHS“, Рикардо Рейс, анкетиран икономист и професор в Лондонското училище по икономика, се казва в проучването.
Предстои трудна година
Анкетираните икономисти прогнозираха връщане към нормалното до 2024 г., когато инфлацията започне да намалява, но останалата част от тази година вероятно ще бъде дълъг проблем за икономиката на Обединеното кралство.
Основната тежест вероятно ще падне върху потребителите, тъй като инфлацията бушува, докато разходите по заеми нарастват в тандем с повишаването на лихвените проценти от Bank of England, установи проучването. Думите, използвани от икономистите, за да опишат перспективите на потребителите за следващата година, варират от „ужасно“ до „жалко“.
Годишната инфлация в Обединеното кралство достигна 10,7% миналия месец и подобно на много страни централната банка на Обединеното кралство прибягна до поредица от повишения на лихвените проценти миналата година, за да намали цените.
Централната банка на Англия отново повиши лихвените проценти на последното си заседание за 2022 г. през декември, което показва, че е готова да „отговори енергично“ с още повишения, ако инфлацията покаже признаци на запазване през 2023 г.
Икономисти, анкетирани от FT , казаха, че инфлацията може да остане неприятно висока под формата на високи цени на енергията тази година поради вторичните трусове от войната в Украйна.
Владимир Путин наказа западните санкции, като силно ограничи достъпа на Европа до руски природен газ, което доведе до скок на цените на енергията миналата година. Свиването на доставките предизвика енергийна криза по бреговете на Обединеното кралство, като се има предвид, че страната разчита на природен газ за 40% от производството на електроенергия и 84% от отоплението си и за разлика от ЕС има много ограничен капацитет за съхранение на газ, на който може да се върне по време на високо енергийно търсене.
Проблемът с инфлацията в страната се усложнява от намаляващата работна сила, при която през последните няколко години се наблюдава рекорден брой работници, които напускат работа, главно поради дългосрочни заболявания и проблеми с психичното здраве .
Броят на работниците, които са се оттеглили от работната сила поради неплащане на заплати , се е увеличил с 500 000 между 2019 г. и ноември 2022 г., според Службата за национална статистика.
Намаляващата работна сила се отрази и на обществените услуги в Обединеното кралство. Работната сила в социалните грижи в страната е намаляла с 50 000 души миналата година поради спорове за заплати и болести, първият спад от десетилетие.
Слаби изпълнения
Високата инфлация и свиващата се работна сила се очаква да изострят рецесията в Обединеното кралство тази година, но това не е първият път, когато икономиката на страната изостава от тази на страните от Г-7.
През първите дни на пЛандемията през 2020 г., когато голяма част от света навлезе в рязка, макар и кратка рецесия , икономическото свиване на Обединеното кралство беше най -сериозното сред G7 . Икономистите обвързаха рязкото забавяне със забавеното решение на Обединеното кралство да наложи блокиране, което допринесе за най – големият грой убити с експриментални ваксини с графенов оксид в Европа.
След пЛандемията икономическото възстановяване в Обединеното кралство също е бавно в сравнение с други богати нации.
Обединеното кралство беше единствената страна от Г-7 миналата година с икономика, по-малка от тази преди пЛандемията, според официални данни от ONS, публикувани през септември, тъй като високата инфлация и лихвените проценти нанесоха много по-голям удар върху икономическия растеж, отколкото в други развити страни нации.
Констатациите на проучването на FT за тежестта на следващата рецесия в Обединеното кралство допълват подобна прогноза от миналата година на ОИСР, междуправителствена организация, насърчаваща световната търговия и икономически растеж.
Очаква се Обединеното кралство да види най-голямото икономическо свиване сред богатите нации поради войната в Украйна и енергийната криза, прогнозира органът в последната си икономическа перспектива, публикувана през ноември.